İçeriğe geç

Konsept

“Fall in CI”, Kontak Doğaçlama (CI) içinde ve etrafında, araştırmalar yapıp deneyim alışverişinde bulunacağımız yoğun içerikli bir buluşmadır. Her sene Kontak Doğaçlama’yı besleyen farklı disiplinlerle bir araya geliyoruz! 2024’te Feldenkrais Metodundan Kontak Doğaçlama’ya bol bol araştırıp keşfedeceğimiz bir buluşma sizi bekliyor!

Feldenkrais Metodundan Kontak Doğaçlamaya

Dansı yeniden canlandıracak yeni yolları keşfetmek ve algılamak 

Feldenkrais Metodu ile yargılamadan, bedenin zekasını kabul ederek ve yeni olasılıklara merak duyarak dikkatimizi içsel duyumlara yönlendiriyoruz. Verimliliği, özgürlüğü ve tüm benliğimizi kapsayan rahatlık duygusunu teşvik etmek için alışkanlıkları tespit edip ve seçimlerimizi netleştiriyoruz.
Deneyimlediğimiz şeye dikkatimizi vermenin bu spesifik yöntemi, duyularımızla algıladıklarımızı daha fazla hissedilir kılıp, mevcudiyetimizin ve farkındalığımızın kalitesini etkileyecek, kendimizi ve özgünlüklerimizi keşfederken bizi şimdiki ana getirecek. Bu somatik süreci paylaşan tüm grubun somatik deneyimleri, grup içerisinde güven ortamının oluşmasını sağlayacak; solo, düet, trio veya grup halinde, daha büyük ve daha karmaşık hareketlerle çalışırken denemeyi ve hayal gücünü destekleyecek.
Dokunma ve ağırlıkla etkileşime girdiğimizde, fiziksel etkileşim sırasında algılama, anlama ve iletişim kurma konusunda çok yönlü ve kapsamlı bir anlayış geliştireceğiz. Feldenkrais’in özel hareket prensiplerini, özellikle de spiralleri ve merkezden uzuvlara bağlantıları, Kontak Doğaçlama’nın temel ilkelerini desteklemek için kullanacağız. Dansı yeniden canlandırmak, otantik, öngörülemeyen dans formalarının doğuşunun tadını çıkarmak için, apaçık olmayan ve alışılmadık yolları deneyecek veya daha tanıdık gelen Kontak Doğaçlama kelime dağarcığına başka bir perspektiften bakarak Kontak Doğaçlama kelime dağarcığımızı yenileme ve onu daha derinlemesine keşfetme olasılıklarını ortaya çıkaracağız.

Fall in CI’a dair

Kontak Doğaçlama – Türkiye çekirdek ekibi olarak, yıllar içinde birlikte bir yandan Kontak Doğaçlama çalışmaları yaptık bir yanda da hareket araştırmalarına dair anlayışımızı derinleştirdik. Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanındaki dans festivallerini, buluşmalarını, toplantılarını ziyaret ederek, hem bu dans formunun öncüleri hem de özenli takipçileri ile birlikte çalıştık. Yanı sıra, kendi “beden-zihin”lerimizle bağ kurmak ve dans eşlerimizin “beden-zihin”lerine de dikkatimizi verebilmek adına diğer dans formlarını ve metodolojileri de deneyimledik. Araştırmamız içinde, Kontak Doğaçlama’nın ilişkisel, çok katmanlı pedagojik formasyon ve metodolojilerinin, ve Kontak Doğaçlama topluluklarının disiplinlerarası olmasının önemini fark ettik. Bazılarımız ICI, CIRP, ISSC gibi, Kontak Doğaçlama içinde ve etrafında yapılan araştırmalara da dahil oldu.
 
Zaman içerisinde, kaynaklarımızı Türkiye’deki gelişmekte olan Kontak Doğaçlama topluluğuyla paylaşmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık ve çalışıyoruz. Şimdi bizim coğrafyamıza, bu çok katmanlı formun bilgisini taşıyan daha pek çok “beden-zihin”i davet etmek istiyoruz. Kontak Doğaçlama’yı besleyen ve ondan beslenen bilgi alanlarına (BMC, Aikido, Alexander Tekniği, Skinner Releasing Tekniği, Axis Syllabus, Meditasyon, Otantik Hareket…) ışık tutmak istiyoruz; Kontak Doğaçlama öğrenim ve öğretiminde iş birliğinin önemini görünür kılmak istiyoruz; hep birlikte araştırmaya devam etmek istiyoruz.
 
Bu etkinliği oluştururken birçok benzer oluşumdan ilham aldık ve etkili bulduğumuz formatlar arasından seçimler yaptık. Ilk 3 sabah yapılacak, Kontak Doğaçlama’yı besleyen diğer hareket formlarından esinenlen yoğun dersler, buluşmanın 7 günü için ortak bir temel oluşturuyor.  Programın devamında, eğitmenlerin farklı ikili kombinasyonlarda işbirliği yaparak verecekleri dersler olacak. Bu “Tact of Teaching”ler – eğitsel düşüncelilik, incelik anlamında – öğretmenleri birlikte öğretmek üzere bir kontak noktası bulmaya davet ediyor olacak. Kendi öğretilerindeki bireysel meraklarını, araştırma sorularını bulmak ve bunları, çalışma arkadaşlarının sorularıyla buluşturarak takip etmek. Uygulama sırasında öğrenmenin pedagojik duyarlılık, dikkat ve ince bir anlayış gerektirdiğini varsayarak; hem öğretmenlerin hem de katılımcıların sınırlarını zorlamayı, aynı zamanda onlara ilham vermeyi umuyoruz.
 
Buluşma boyunca araştırma paylaşımlarının yanı sıra, ilgilenen herhangi bir katılımcı tarafından hemen orada önerilecek LAB’lar ile, Kontak Doğaçlama içinde ve etrafında yapılan araştırmaların içinde derinleşmek üzere de zamanımız ve alanımız olacak.
 
Stüdyolarda ve doğada, jam’ler yapmak, birebir çalışmalar ve diğer paylaşımlar için çokça zaman ve mekan olacak. Her akşam farklı konseptlerde (Müzik Jam, Sessiz jam, Araştırma Jami, vb.) Jam’lerde dans edeceğiz. Okaliptüs ağaçlarının altında, küçük bir derenin eşlik ettiği, portakal ve limon ağaçları ile çevrili, Ege Denizi’nden 10 dakika uzaklıkta bir eko çiftliğin içinde olacağız.

Fall in CI’da buluşmak üzere!