İçeriğe geç

Eğitmenler

Yoğunlaştırılmış Sabah Dersleri :

Feldenkrais Metodundan Kontak Doğaçlama’ya!

Simonetta Alessandri (IT/GB)

Simonetta, Londra’da yaşayan İtalyan bir dans sanatçısı ve somatik çalışmalar alanında bir eğitmendir. Dans ve hareket eğitiminde ve performans üretim sürecinde Feldenkrais Metodu’nu uygular. Trinity Laban, Goldsmiths Üniversitesi ve Londra Çağdaş Dans Okulu’nda ders vermektedir. 30 yıldan fazla süren dans, öğretmenlik ve koreograflık deneyimi vardır. Dans toplulukları, öğrenci gösterileri, büyük ölçekli operalar, doğaçlama performanslar, mekana özgü performanslar ve tiyatrolar için hareket yönetmenliği ve koreograflık yapmıştır. İtalya’da 20 yılı aşkın bir süre eğitmenlik yapmış ve verdiği dersler ve alan açtığı jam’lerle Kontak Doğaçlama’yı Roma’da 10 yıl boyunca canlı tutmuştur. 90’lı yıllarda İtalya’da Kontak Doğaçlama alanını açıp sürdüren birkaç dansçıdan biridir. Almanya, Kolombiya, İngiltere, Norveç, İsrail, Fransa, İsviçre, İtalya, İspanya, Polonya ve Tayvan’da eğitmenlik yapmıştır. Londra Çağdaş Dans Okulu’nda Yüksek Lisans Diploması almıştır; Feldenkrais Metodu alanında sertifikalı bir eğitmendir ve Royal Academy of Dance eğitmen sertifikası vardır. Yüksek Öğrenim Akademisi (Higher Education Academy) üyesidir. Londra ve İngiltere’de Kontak Doğaçlamanın tanıtımı ve yaygınlaştırılması için çalışan dans sanatçıları derneği CI@Goldsmiths’in kurucularından biridir.


Tact-Teach / Ortak Kolaylaştırıcılar

Ulli Witteman (DE)

Ulli oyuncu ve performansçı ve oyunculuk, hareket, farkındalık ve iletişim konularında dersler vermektedir. Hareket ve büyüme tutkusu onu çocukluğundan beri yeni yönlere çekmiştir. Gençliğinde Balo Salonu Dansı ve Hip Hop pratiği yapmasının ve 30 yıl boyunca farklı Dövüş Sanatları formlarını çalışmasının yanı sıra, 2001 yılında Frankfurt, Almanya’daki Sahne Sanatları Üniversitesi’ndeki aktörlük çalışmaları sırasında Kontak Doğaçlamaya aşık oldu. Alman Devlet Tiyatrosu sisteminde 1.000’den fazla gösteri yaptıktan sonra odağını Kontak Doğaçlama, Oyunculuk, İlişki ve İletişimde Farkındalık sevgisini Münih’te ve yurtdışında paylaşmaya değiştirmeye karar verdi. 2010 yılından bu yana Çin, Japonya, Hindistan, Tayland, Bali, İsrail, Filistin, Rusya, Kırım, Gürcistan, ABD, Kanada, Meksika, Türkiye ve birçok Avrupa ülkesinde Atölye Çalışmaları, dersler ve inzivalar düzenlemektedir.  Düzenli olarak bireysel koçluk yapmakta ve Almanya’nın Münih bölgesinde Kontak Doğaçlama, iletişim ve kendi PLAYFIGHT sistemini öğretmektedir.

Almanya’da TanzTageTempelhof ve Beden Zihin Ruh Festivali ile Hindistan’da Bilinçli Akış Festivali’nin kurucularından biridir ve Almanya, İngiltere, Tayland ve Bali’de Touch&Play Festivali’nin 10 tanesini düzenlemiştir. 2015 yılından beri doğa ve insan gelişimine olan sevgisini BEING HUMAN adlı inzivasında paylaşmaktadır. İnsanları kendileriyle, doğayla ve suyla daha derin bağlar kurmaya davet etmektedir.
Eşi Isabelle Pyttel ile birlikte Farkındalıklı Duygusallık (Conscious Sensuality) inzivasını kurgulamış ve Aralık 2020’de ebeveynlik macerasına başladılar. Yolculuklarına iki küçük sihirbaz eşlik etmektedir. 

Ulli’nin işleri ve etkinlikleri için: www.consciouscontact.de

“Kendi içimde canlılığa, bağlılığa ve neşeye karşı derin bir özlem hissediyorum. Yaptığım her şeyde derinlik ve hafiflik arıyorum ve bu yüzden ister bir atölye çalışması ister bir etkinlik olsun, insanlar için açtığım alanlarda da derinlik ve hafiflik arıyorum. Motive olmuş insanlardan oluşan bir ağ kurarak bize birlikte öğrenme, eğlenme ve kendimizle, birbirimizle ve gezegenimizle barış ve uyum için tutkuyla çalışma şansı vermek istiyorum.”

Defne Erdur (TR/FR/IT)

Defne Erdur performans sanatları, terapi ve eğitim alanlarında çalışan bir dans sanatçısı ve sosyologdur. Çağdaş Dans (PhD), Sosyoloji (MA) ve İntermodel Sanat Terapisi ve Yaratıcılık yanısıra Travma İyileştirme (SEP) eğitimleri almıştır.  idocde.net platformunun kurucularından biridir ve editörüdür.

Sanat ve yaşam arasındaki geçirgen çizgide dans eğitimi : Kontak doğaçlama teknik, yöntem ve eğitim yaklaşımlarının amatör dansçılarda fiziksel, sanatsal ve psiko-sosyal gelişime katkısı” başlıklı sanatta yeterlik tezini Türkiye’de tamamladı. 2017’de REFLEX Europe Projesinin çıktısı olarak, Çağdaş Dans / Hareket Eğitiminin Dokümantasyonu Rehberi mindthedance.com’u Reflex ekibiyle birlikte hazırlayıp yayınladı.

Kişisel pratiğinin yanı sıra, ImPulsTanz Viyana Uluslararası Dans Festivali, MSGSU İstanbul Devlet Konservatuarı, Kontak Doğaçlama – Türkiye, ElimSende ve ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği bünyesinde düzenli olarak dersler vermiştir. Ayrıca, dünyanın farklı yerlerinde (Tanzhaus Zurich, Viyana Konservatuarı, Mandala İstanbul, Kuala Lumpur, Viyana, Berlin and Freiburg Kontak Doğaçlama Festivali…), farklı topluluklara (profesyonel ve amatör dansçılar, terapistler, kadınlar, göçmen çocuklar ve gençlik) Avcı, Toplayıcı, Sanatçı (Hunting Gathering Cultivating), Her Beden Bilir (Every Body Knows), Zihin Vücut Bulunca (Mind the Body), ve Zamanı Bedene İşlemek  (Embodying Time) atölyelerini vermeye devam etmektedir.

Hareket ve öğretmenlik pratiği en çok, Simone Forti, Julyen Hamilton, John Britton, Nancy Stark Smith, Daniel Lepkoff, Kirstie Simson, Nita Little, Frey Faust, Keith Hennessy, Aydın Teker, Marcia Plevin ve Julia Buckroyd’la yaptığı yoğun eğitim ve çalışmalardan beslenir. Son zamanlarda, Beden Zihin Merkezleme (BMC), Axis Syllabus ve Bütüncül Somatik Psikoloji (ISP) çalışma alanlarında araştırmalarına devam eder.