İçeriğe geç

Fall in CI 2022 /
“Rıza”dan Kontak Doğaçlamaya

Yoğunlaştırılmış sabah dersleri: “Embodying Consent in CI”

Rızanın bedensel deneyimi – nazikçe temasa geçmek, kontağı özenle yeniden kurmak
 
Her zaman olduğu gibi, hepimiz farklı yerlerden ve farklı hassasiyet dereceleriyle geliyor olacağız. Belki bazılarımız zaten yaz aylarında açık alanlara ve festivallere gittik. Ama şimdi, farklılıklarımıza daha fazla dikkat göstermemizi ve dokunuşun anlamına dair daha derin bir çalışmayı her zamankinden daha fazla gerektiriyor. Bu nedenle, hepimizi sakinleşmeye, odaklanmaya ve dansımızdaki temasla ilgili konulara -fiziksel, zihinsel, duygusal, politik olarak- hassas bir şekilde dokunmaya davet ediyoruz.

Bu sorulardan bazılarını araştırmak için bizimle birlikte hareket etmeye hazır mısınız? “Evet” ile “hayır” arasındaki skalayı derinlemesine inceleyebilir miyiz? Şunları sorabilir miyiz: nasıl biliyoruz, nasıl, ne zaman, neden cevaplarımız değişiyor, ne zaman cevap verebiliyoruz, ne zaman kafamız karışıyor ve/veya net bir şekilde iletişim kuramıyoruz, ne zaman başkalarını okuyabiliyoruz veya okuyamıyoruz? Sürekli değişen seçimlerimizi ifade etmek için fiziksel ve sözlü dili nasıl geliştirebiliriz?…
 
Hepsi dans alanlarımızın içinde ve çevresinde cesur ve güvenli bir alan yaratmak için!
Ciddiyetle neşeli, neşeli şekilde ciddi…
 

“Tact of Teaching”ler – eğitmenleri birlikte öğretmek üzere bir kontak noktası bulmaya davet ediyor. Eğitmenler, kendi bireysel meraklarını, araştırma sorularını, diğer eğitmenlerin sorularıyla buluşturarak verecekleri dersleri hazırlayacaklar. Bu öğretme deneyi, pedagojik duyarlılık, dikkat ve ince bir anlayış gerektirir. Böylece, hem eğitmenlerin hem de katılımcıların sınırlarını zorlamayı, aynı zamanda onlara ilham vermeyi umuyoruz.

LAB’lar:
Katılımcıların önereceği laboratuvarlar için zaman dilimleri ayırdık. Bu zaman dilimlerinde kendi merak ettiğiniz, araştırmak istediğiniz konuları önerip, benzer ilgi alanlarını paylaşan insanlarla birlikte araştırabilirsiniz.

Birebir:
Etkinlikte yer alan  öğretmenlerden biri ile yaklaşık 15 dakika sürecek birebir  bir çalışma / dans yapabilirsiniz. Bir soruyla, merak ettiğiniz ya da öğrenmek istediğiniz bir konuyla ya da dans sonrası geri bildirim talebiyle bu zaman dilimini değerlendirebilirsiniz.

Mutfak Masası Sohbeti:
Mutfak Masası, alışılmışın dışında bir performans yaratarak herhangi bir konu hakkında açık tartışma (bu durumda Kontak Doğaçlama hakkında ya da dolaylarında) yürütülmesi için oluşturulmuş bir düzenektir. Belirli bir süre boyunca ilgilenen herkes tartışmaya tanık olabilir ve / veya katılabilir. Tartışmanın çerçevesi açıktır ve konuşmacı değişimi aktif olarak teşvik edilir.


Program


Kolaylaştırıcılar

Defne Erdur (TR/FR)

Defne Erdur performans sanatları, terapi ve eğitim alanlarında çalışan bir dans sanatçısı ve sosyologdur. Çağdaş Dans (PhD), Sosyoloji (MA) ve İntermodel Sanat Terapisi ve Yaratıcılık yanısıra Travma İyileştirme (SEP) eğitimleri almıştır.  idocde.net platformunun kurucularından biridir ve editörüdür.
“Sanat ve yaşam arasındaki geçirgen çizgide dans eğitimi : Kontak doğaçlama teknik, yöntem ve eğitim yaklaşımlarının amatör dansçılarda fiziksel, sanatsal ve psiko-sosyal gelişime katkısı” başlıklı sanatta yeterlik tezini Türkiye’de tamamladı. 2017’de REFLEX Europe Projesinin çıktısı olarak, Çağdaş Dans / Hareket Eğitiminin Dokümantasyonu Rehberi mindthedance.com’u Reflex ekibiyle birlikte hazırlayıp yayınladı.
Kişisel pratiğinin yanı sıra, ImPulsTanz Viyana Uluslararası Dans Festivali, MSGSU İstanbul Devlet Konservatuarı, Kontak Doğaçlama – Türkiye, ElimSende ve ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği bünyesinde düzenli olarak dersler vermiştir. Ayrıca, dünyanın farklı yerlerinde (Tanzhaus Zurich, Viyana Konservatuarı, Mandala İstanbul, Kuala Lumpur, Viyana, Berlin and Freiburg Kontak Doğaçlama Festivali…), farklı topluluklara (profesyonel ve amatör dansçılar, terapistler, kadınlar, göçmen çocuklar ve gençlik) Avcı, Toplayıcı, Sanatçı (Hunting Gathering Cultivating), Her Beden Bilir (Every Body Knows), Zihin Vücut Bulunca (Mind the Body), ve Zamanı Bedene İşlemek  (Embodying Time) atölyelerini vermeye devam etmektedir.
Hareket ve öğretmenlik pratiği en çok, Simone Forti, Julyen Hamilton, John Britton, Nancy Stark Smith, Daniel Lepkoff, Kirstie Simson, Nita Little, Frey Faust, Keith Hennessy, Aydın Teker, Marcia Plevin ve Julia Buckroyd’la yaptığı yoğun eğitim ve çalışmalardan beslenir. Son zamanlarda, Beden Zihin Merkezleme (BMC), Axis Syllabus ve Bütüncül Somatik Psikoloji (ISP) çalışma alanlarında araştırmalarına devam eder.

Nayeli Špela Peterlin (SLO)

Nayeli Špela Peterlin (SLO) bir psikolog, terapist, yaygın eğitim kolaylaştırıcısı ve tutkulu bir hareket araştırmacısıdır.
Çalışmaları, dahil olduğu birçok uygulama alanından (gestalt deneyimsel psikoterapi, somatik uygulamalar, kontak doğaçlama, gençlik çalışması vb.) esinlenmiştir. Temel merak ve araştırma alanları, psikoloji ve hareket, iç ve dış kişisel ilişkiler, doğa ve insan vb. arasında köprüler bulmayı içerir.
2016 yılında, “embodiment” uygulamalarını gençlik çalışmalarına dahil etmek ve diğer insanlarla çalışırken insanların bedenleriyle ilgili daha bilinçli ve duyarlı olmalarına yardımcı olmak amacıyla Moave – hareket halindeki psikoloji adlı bir STK kurdu. Kontak Doğaçlama onun için, bilgisini genişletmek, keşfetmek, derinleştirmek ve basitçe, oyuncu olmak için anlamlı bir yerdir!
Nayeli’nin bize mesajı:
“Jamlerde, festivallerde, atölyelerde tanıştığım çok, çok bilgili insanlar sayesinde, onların bilgeliği ve beden zekası beni etkiledi ve beni daha bilinçli, yumuşak ve alçakgönüllü bir insan olarak yeniden şekillendirdi. Türkiye’de sizinle tanışmak için sabırsızlanıyorum.”

Mileen Borgonjon (BE)

Mileen bir dansçı ve performans sanatçısı, şair ve dans eğietmenidir. Sosyal hizmet ve pedagoji alanında yüksek lisans eğitiminden sonra (Ghent Üniversitesi), Freiburg’daki (DE) TIP dans, doğaçlama ve performans bölümünden mezun oldu. Bu bölüm, anında kompozisyona, Kontak Doğaçlamaya, hareketli ve şiirsel bedenimizin çok katmanlı dünyasına dair aşkını besledi ve derinleştirdi. Kısa bir süre sonra öğretmeye de aşık oldu. Sanat eğitimi alanında eğitim gördü ve uzun yıllardan beri ulusal ve uluslararası düzeyde, çağdaş dans, Kontak Doğaçlama ve anında kompozisyon alanlarında performanslar ve eğitmenlik yaparak pratiğini derinleştiriyor. 2013 yılında, Ghent’te (BE) düzenli Kontak Doğaçlama dersleri ve jam’leri yapmaya başladı ve bu da güzel, genç ve büyüyen bir topluluğa dönüştü. Mileen, Belçika’daki yetişkinler için sanat eğitimi alanında lider bir organizasyon olan WISPER için dans akışları geliştiriyor ve bunları öğretiyor.
 
Mileen eğitmenliğinde, insanların (beden) farkındalığı ile dönüşüp gelişebilecekleri bir alanı destekleme konusunda tutkuludur. İnsanları hareket potansiyelleri ve çok katmanlı fiziksel ve sanatsal ifadeleri ile bağlantı kurmalarını sağlamak üzere, derin ve oyunbaz bir yaklaşımla güçlendirmeye değer verir.
 
Bir sahne sanatçısı ve eğitmen olarak Mileen; gücümüze, reflekslerimize ve içgüdülerimize teslim olan insanlar arası bağlantılar, hareketin verimliliği, bedenlerimizde barındırdığımız farklı hareket kaliteleri, hareketteki müzikalite, farklı duyuların yanı sıra farklı bedensel sistemlerin incelikli evrenleri ve bunların uzay ve zamanla nasıl birleştiği, anında kompozisyon oluşturma çalışması ve bunun bir performans ortamında ne anlama geldiği konularına ilgilidir. Mileen genellikle ortak veya yeni sanatsal diller arayan, diğer sanatsal alanlardan sanatçılarla işbirliği yapar. 2013’ten beri Belçika merkezli sanatsal bir işbirliği olan  POST.TRAUM.Collective’in bir parçasıdır.


Fotoğraflar

Fotoğraflar: Zeynep Seçil
Daha fazlası için