İçeriğe geç

Program

Yoğunlaştırılmış Sabah Dersleri: Feldenkrais Metodundan Kontak Doğaçlamaya

Dansı yeniden canlandıracak yeni yolları keşfetmek ve algılamak 

Feldenkrais Metodu ile yargılamadan, bedenin zekasını kabul ederek ve yeni olasılıklara merak duyarak dikkatimizi içsel duyumlara yönlendiriyoruz. Verimliliği, özgürlüğü ve tüm benliğimizi kapsayan rahatlık duygusunu teşvik etmek için alışkanlıkları tespit edip ve seçimlerimizi netleştiriyoruz.
Deneyimlediğimiz şeye dikkatimizi vermenin bu spesifik yöntemi, duyularımızla algıladıklarımızı daha fazla hissedilir kılıp, mevcudiyetimizin ve farkındalığımızın kalitesini etkileyecek, kendimizi ve özgünlüklerimizi keşfederken bizi şimdiki ana getirecek. Bu somatik süreci paylaşan tüm grubun somatik deneyimleri, grup içerisinde güven ortamının oluşmasını sağlayacak; solo, düet, trio veya grup halinde, daha büyük ve daha karmaşık hareketlerle çalışırken denemeyi ve hayal gücünü destekleyecek.
Dokunma ve ağırlıkla etkileşime girdiğimizde, fiziksel etkileşim sırasında algılama, anlama ve iletişim kurma konusunda çok yönlü ve kapsamlı bir anlayış geliştireceğiz. Feldenkrais’in özel hareket prensiplerini, özellikle de spiralleri ve merkezden uzuvlara bağlantıları, Kontak Doğaçlama’nın temel ilkelerini desteklemek için kullanacağız. Dansı yeniden canlandırmak, otantik, öngörülemeyen dans formalarının doğuşunun tadını çıkarmak için, apaçık olmayan ve alışılmadık yolları deneyecek veya daha tanıdık gelen Kontak Doğaçlama kelime dağarcığına başka bir perspektiften bakarak Kontak Doğaçlama kelime dağarcığımızı yenileme ve onu daha derinlemesine keşfetme olasılıklarını ortaya çıkaracağız.

“Tact of Teaching”ler – eğitmenleri birlikte öğretmek üzere bir kontak noktası bulmaya davet ediyor. Eğitmenler, kendi bireysel meraklarını, araştırma sorularını, diğer eğitmenlerin sorularıyla buluşturarak verecekleri dersleri hazırlayacaklar. Bu öğretme deneyi, pedagojik duyarlılık, dikkat ve ince bir anlayış gerektirir. Böylece, hem eğitmenlerin hem de katılımcıların sınırlarını zorlamayı, aynı zamanda onlara ilham vermeyi umuyoruz.

LAB’lar:
Katılımcıların önereceği laboratuvarlar için zaman dilimleri ayırdık. Bu zaman dilimlerinde kendi merak ettiğiniz, araştırmak istediğiniz konuları önerip, benzer ilgi alanlarını paylaşan insanlarla birlikte araştırabilirsiniz.

Birebir:
Etkinlikte yer alan  öğretmenlerden biri ile yaklaşık 15 dakika sürecek birebir  bir çalışma / dans yapabilirsiniz. Bir soruyla, merak ettiğiniz ya da öğrenmek istediğiniz bir konuyla ya da dans sonrası geri bildirim talebiyle bu zaman dilimini değerlendirebilirsiniz.

Mutfak Masası Sohbeti:
Mutfak Masası, alışılmışın dışında bir performans yaratarak herhangi bir konu hakkında açık tartışma (bu durumda Kontak Doğaçlama hakkında ya da dolaylarında) yürütülmesi için oluşturulmuş bir düzenektir. Belirli bir süre boyunca ilgilenen herkes tartışmaya tanık olabilir ve / veya katılabilir. Tartışmanın çerçevesi açıktır ve konuşmacı değişimi aktif olarak teşvik edilir.