İçeriğe geç

Kolaylaştırıcılar

Simonetta Alessandri (IT/GB)

Simonetta, Londra’da yaşayan İtalyan bir dans sanatçısı ve somatik çalışmalar alanında bir eğitmendir. Dans ve hareket eğitiminde ve performans üretim sürecinde Feldenkrais Metodu’nu uygular. Trinity Laban, Goldsmiths Üniversitesi ve Londra Çağdaş Dans Okulu’nda ders vermektedir. 30 yıldan fazla süren dans, öğretmenlik ve koreograflık deneyimi vardır. Dans toplulukları, öğrenci gösterileri, büyük ölçekli operalar, doğaçlama performanslar, mekana özgü performanslar ve tiyatrolar için hareket yönetmenliği ve koreograflık yapmıştır. İtalya’da 20 yılı aşkın bir süre eğitmenlik yapmış ve verdiği dersler ve alan açtığı jam’lerle Kontak Doğaçlama’yı Roma’da 10 yıl boyunca canlı tutmuştur. 90’lı yıllarda İtalya’da Kontak Doğaçlama alanını açıp sürdüren birkaç dansçıdan biridir. Almanya, Kolombiya, İngiltere, Norveç, İsrail, Fransa, İsviçre, İtalya, İspanya, Polonya ve Tayvan’da eğitmenlik yapmıştır. Londra Çağdaş Dans Okulu’nda Yüksek Lisans Diploması almıştır; Feldenkrais Metodu alanında sertifikalı bir eğitmendir ve Royal Academy of Dance eğitmen sertifikası vardır. Yüksek Öğrenim Akademisi (Higher Education Academy) üyesidir. Londra ve İngiltere’de Kontak Doğaçlamanın tanıtımı ve yaygınlaştırılması için çalışan dans sanatçıları derneği CI@Goldsmiths’in kurucularından biridir.

Defne Erdur (TR/FR/IT)

Defne Erdur performans sanatları, terapi ve eğitim alanlarında çalışan bir dans sanatçısı ve sosyologdur. Çağdaş Dans (PhD), Sosyoloji (MA) ve İntermodel Sanat Terapisi ve Yaratıcılık yanısıra Travma İyileştirme (SEP) eğitimleri almıştır.  idocde.net platformunun kurucularından biridir ve editörüdür.
“Sanat ve yaşam arasındaki geçirgen çizgide dans eğitimi : Kontak doğaçlama teknik, yöntem ve eğitim yaklaşımlarının amatör dansçılarda fiziksel, sanatsal ve psiko-sosyal gelişime katkısı” başlıklı sanatta yeterlik tezini Türkiye’de tamamladı. 2017’de REFLEX Europe Projesinin çıktısı olarak, Çağdaş Dans / Hareket Eğitiminin Dokümantasyonu Rehberi mindthedance.com’u Reflex ekibiyle birlikte hazırlayıp yayınladı.
Kişisel pratiğinin yanı sıra, ImPulsTanz Viyana Uluslararası Dans Festivali, MSGSU İstanbul Devlet Konservatuarı, Kontak Doğaçlama – Türkiye, ElimSende ve ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği bünyesinde düzenli olarak dersler vermiştir. Ayrıca, dünyanın farklı yerlerinde (Tanzhaus Zurich, Viyana Konservatuarı, Mandala İstanbul, Kuala Lumpur, Viyana, Berlin and Freiburg Kontak Doğaçlama Festivali…), farklı topluluklara (profesyonel ve amatör dansçılar, terapistler, kadınlar, göçmen çocuklar ve gençlik) Avcı, Toplayıcı, Sanatçı (Hunting Gathering Cultivating), Her Beden Bilir (Every Body Knows), Zihin Vücut Bulunca (Mind the Body), ve Zamanı Bedene İşlemek  (Embodying Time) atölyelerini vermeye devam etmektedir.
Hareket ve öğretmenlik pratiği en çok, Simone Forti, Julyen Hamilton, John Britton, Nancy Stark Smith, Daniel Lepkoff, Kirstie Simson, Nita Little, Frey Faust, Keith Hennessy, Aydın Teker, Marcia Plevin ve Julia Buckroyd’la yaptığı yoğun eğitim ve çalışmalardan beslenir. Son zamanlarda, Beden Zihin Merkezleme (BMC), Axis Syllabus ve Bütüncül Somatik Psikoloji (ISP) çalışma alanlarında araştırmalarına devam eder.


Daha Fazlası Yakında!